1. Kakšne so anatomske in fiziološke spremembe med nosečnostjo
V nosečnosti se žensko telo prilagodi z namenom, da bi ustvarilo optimalne pogoje za rast in razvoj ploda. Spremembe, ki se pojavijo:
- Hormonske spremembe
Poveča se predvsem sproščanje estrogena, progesterona in relaksina. Le ti vplivajo na povečano rast maternice, oživčenje maternice, boljšo prekrvavitev celega telesa, rast dojk, večjo raztegljivost ligamentov predvsem v področju medenice…
- Spremembe reproduktivnega sistema
Maternica se poveča za 5-6-krat in teža naraste do 20-krat. Po 12. tednu nosečnosti lahko maternico že uvrščamo med trebušne organe. Njena pospešena rast vpliva na položaj notranjih organov in na spremenjen mehanizem dihanja.
- Kardiovaskularne spremembe
Količina krvi v nosečnosti se poveča za 1-2 litra, poveča se tudi srce, ki se v pozni nosečnosti pomakne više. Pogoste so motnje srčnega ritma in dvig srčne frekvence. V nasprotju s tem pa se zniža krvni tlak.
- Spremembe dihal
Obseg prsnega koša se poveča za 2-4 cm in trebušna prepona se dvigne za 4 cm, dihanje postane bolj prsno. Hitrost dihanja narašča in se do poroda poveča za 30-40%, poraste tudi poraba kisika za 15-20%. Na vse to najverjetneje vpliva hormon progesteron.
- Skeletno-mišične spremembe
Povečana elastičnost vezi medenice kot posledica delovanja hormona relaksina. Trebušno mišičje se močno raztegne, ravno tako se povečuje obremenitev na mišice medeničnega dna. Medenično dno se spusti za približno 2cm, zato je zlasti v pozni nosečnosti pogosto nekontrolirano uhajanje urina. Težišče telesa se zaradi rastoče maternice premakne bolj naprej in navzgor, kar ima za posledico povečanje ledvene krivine. Temu primerno se poveča prsna in vratna krivina, stopala se sploščijo, teža pa se pomakne bolj na pete.
- Ostale spremembe
Povečanje in spremembe dojk, spremembe na koži, upočasnjena peristaltika črevesja, pogosto uriniranje, porast telesne teže, pogoste spremembe razpoloženja, zaradi delovanja hormonov, …