Zdrava hrbtenica

S pomočjo fizioterapevta odpravite/preprečite bolečine v hrbtenici! Izboljšajte držo, povečajte gibljivost in okrepite mišice hrbtenice!

Prijava na vadbo

hrbtenica okostje1. Splošne informacije

Bolečine v hrbtenici so ena izmed najpogostejših vzrokov za obisk pri zdravniku družinske medicine. Skoraj tri četrtine populacije se vsaj enkrat v življenju sreča s to težavo. V 90% gre za enostavno bolečino, ki nastane zaradi mehanske okvare struktur v hrbtenici, osabele muskulature in pomanjkanja redne telesne vadbe. Samo v redkih primerih je bolečina v hrbtenici simptom resne okvare, ki zahteva takojšnje zdravljenje (zlomi zaradi osteoporoze, vnetja, huda utesnitev živčnih struktur,…).

2. Anatomija

Hrbtenica je sestavljena iz vretenc, ki so med seboj povezana z medvretenčnimi sklepi in ploščico. Imamo 33-34 vretenc: 7 vratnih, 12 prsnih in 5 ledvenih, ostala vretenca pa so zraščena skupaj v križnico in trtico, ki ji daje naravno S obliko hrbtenice. Hrbtenica je centralni organ stabilnosti telesa in omogoča pokončni položaj. Dovoljuje gibe glave, vratu, trupa in in je hkrati izvor številnim mišicam ramenskega in medeničnega obroča, ki so pomembne za gibanje zgornjih in spodnjih udov. Zaradi velike števila vretenc, sklepov in medvretenčnih ploščic, deluje kot blažilec, ki sprejema in razporeja obremenitve sil. Hrbtenica deluje kot elastična palica s sposobnostjo tridimenzionalne gibljivosti. geometija medvretenčnih sklepov omogoča dobro gibljivost v bočni in vodoravni liniji. Pomembno vlogo imajo obhrbtenične, trebušne in druge mišice trupa, kakor tudi stabilizatorji medeničnega obroča, ker zagotavljajo dodatno dinamično podporo skeletu hrbtenice.

3. Vzroki bolečine

Poglejmo si najpogostejše:

  • Porušeno skeletno in mišično ravnovesje v telesu
  • Preobremenitev in nepravilno obremenjevanje
  • Lokalne poškodbe mišično skeletnega sistema
  • Ponavljajoči vzorci gibanja
  • Dolgotrajna nestabilnost v hrbtenici
  • Hormonsko neravnovesje
  • Zdrs medvretenčne ploščice
  • Psihološki stres
  • Prirojene nepravilnosti hrbtenice
  • Splošna prekomerna gibljivost sklepov
  • Degeneratvne spremembe

4. Zakaj vadba “zdrava hrbtenica”?

Redna vadba vam bo omogočila vzpostavitev dobrega mišično-skeletnega ravnovesja in posledično manj bolečin. Program bo vključeval, vaje za jačanje vseh plasti hrbtnih in trebušnih mišic ter mišic medeničnega dna. Velik delež ure bo namenjen tudi raztezanju kritičnih mišičnih skupin, kar bo sprostilo pritiske na skeletni sistem in živce. Ker dobra drža zagotavlja pravilno obremenitev kosti, sklepov, vezi in mišic. Se boste naučili samokorekcije drže in pravilnega izvajanja ustaljenih gibalnih vzorcev (vstajanje iz postelje, stola, tal, pravilno pobiranje in nošnja bremen,…). Zaključek pa bomo izkoristili še za učenje različnih tehnik sproščanja, s katerimi lahko izničimo negativne vplive stresa na telo. Vadba bo potekala pod strokovnim očesom naše fizioterapevtke Katarine, ki vam bo vaje tudi individualno prilagodila glede na vaše težave. Cilj te vadbe je doseči dobro kondicijo hrbtenice, izboljšati gibljivost, zmanjšati bolečino, izboljšanje drže in samozavedanja telesa.

  • ll15r9sksp6tamree8gaeggyrotonic domžale anigravity pilates IMG_09701 IMG_1468 PILATES GYROTONIC SLOVENIA
Najboljša vadba; prijaznost; strokovnost!!!!Lepo se počutim v Viktoriusu!!! Pa saj sem redna obiskovalka že od začetka!!!! :-D♥
Irena K. - dolgoletna obiskovalka vadb